Warsztat majsterkowicza to miejsce, gdzie można dokonywać różnego rodzaju prac naprawczych oraz realizować rozmaite projekty. Każdy warsztat wymaga zbudowania bazy odpowiednich narzędzi i materiałów: młotków, kombinerek, śrubokrętów, itp. oraz materiałów zużywalnych: śrub, wkrętów, gwoździ – można by tu wymieniać w nieskończoność… Dla laika, nieobeznanego z pracami warsztatowymi, wkręty mylą się ze śrubami, te zaś – z nakrętkami. Tymczasem materiały te różnią się diametralnie. Dlatego pokrótce przybliżymy te terminy.
Po co nam wkręty?
Wkręty służą do łączenia i/lub mocowania materiałów poprzez wkręcanie wkrętów. Rozróżniamy m.in. wkręty do metalu, do drewna, płyt kartonowo-gipsowych, itp. Wkręty do drewna to wkręty, które są przeznaczone do mocowania elementów drewnianych, takich jak deski, listwy i inne elementy konstrukcyjne. Istnieją różne rodzaje wkrętów, w tym wkręty z łbem krzyżowym, wkręty z łbem płaskim i wkręty samogwintujące. Wszystkie te rodzaje wkrętów mają różne zastosowania i należy dobrać odpowiedni rodzaj wkrętu do konkretnego zastosowania. Śruba również służy do łączenia/mocowania materiałów, ale w odróżnieniu od wkrętu wymaga zastosowania nakrętki, która wkręcona na gwint zapewnia trwałość połączenia. Idea zastosowania śruby polega na tym, że łączone materiały są np. przewiercone na wylot, następnie w otwór wkładana jest śruba, na której drugim końcu nakręcana jest nakrętka, po czym dociągana jest kluczem. Najczęściej spotykanym rodzajem śruby jest śruba sześciokątna, do której dokręcenia używane są klucze płaskie lub nasadowe o odpowiednich rozmiarach. Nawiasem mówiąc, nazwa „śrubokręt” jest niezbyt fortunna, bowiem za pomocą śrubokrętu najczęściej dokręcamy lub odkręcamy… wkręty. Do śrub zaś najczęściej stosujemy klucze. Zatem bardziej odpowiednia byłaby nazwa „wkrętokręt” (sic!). Niektórzy używają określenia „wkrętak”, które bardziej precyzyjnie oddaje przeznaczenie tego narzędzia.
Do czego służą nakrętki?
Nakrętki z kolei służą do nakręcenia na śrubę, tak aby zapewnić trwałość połączenia. Nakrętki dzielą się na różne rodzaje, z których najbardziej popularne są nakrętki sześciokątne i motylkowe. Nakrętka sześciokątna ma kształt sześciokąta i do jej nakręcenia potrzebny jest klucz o odpowiednim rozmiarze. Nakrętka motylkowa jest natomiast rodzajem nakrętki, która jest łatwa do odkręcenia i ponownego zakręcenia, dzięki swojemu kształtowi, który przypomina skrzydła motyla. Jest ona bardzo wygodna w użyciu i łatwa w obsłudze, dlatego jest często używana tam, gdzie istnieje konieczność częstego odkręcania nakrętki bez użycia kluczy. Po prostu łapiemy palcami za motylki i odkręcamy.
Najnowsze komentarze